شرکت فنی مهندسی طرح و کار -  شماره تماس: 28429513 - 28429831 (021)
طرح و کار

چربی گیر

چربی گیر در تصفیه فاضلاب صنعتی بر این اصل فیزیکی استوار است که مواد با دانسیته کمتر در یک محلول به روی سطح می آیند. بنابراین با کمک این روش می توان کلیه مواد با وزن مخصوص های سبک را از فاضلاب جدا نمود. در سیستم چربی گیر با استفاده از روش هایی مانند DAF API , CPI ، چربی و روغن با زمان ماند مناسب و بدلیل سبک بودن روی سطح فاضلاب شناور خواهند شد و به سادگی جمع آوری و تصفیه می شوند.
چربی گیر در فرایند های تصفیه فاضلاب به خصوص صنایع لبنی، نشاسته و کشتارگاه ها کاربرد گسترده ای دارد. چربی گیر به روش های مختلفی چون شناور سازی ثقلی، API ،CPI، تله های چربی گیر و یا روش پیشرفته که همان پکیج شناور سازی با هوای فشرده (DAF) خواهد بود بسته به نوع چربی معلق یا محلول در تصفیه فاضلاب به کار می روند.
در تصفیه فاضلاب صنایع ماشین سازی و رستوران ها که چربی از نوع معلق می باشد از پکیج چربی گیر ساده استفاده می شود و در تصفیه فاضلاب صنایع لبنی به علت غلظت بالای Oil & Grease از هر دو چربی گیر ساده و پیشرفته شامل CPI یا API به همراه DAF استفاده می شود تا هر دو نوع معلق و محلول در فاضلاب جدا شود.

چربی گیر ساده به روش CPI
 

انتخاب چربی گیر در تصفیه فاضلاب

انتخاب روش چربی گیری و جداسازی روغن در تصفیه فاضلاب به عوامل متعددی بستگی دارد:
اگر حجم فاضلاب کم باشد و قطر دانه های روغن زیاد باشد و همین طور غلظت روغن نسبتا زیاد باشد، بیشتر از پکیج چربی گیر ثقلی شامل API و CPI در تصفیه فاضلاب یا پساب استفاده می شود.
اگر حجم فاضلاب و غلظت روغن زیاد باشد و قطر دانه های روغن کوچک باشد بیشتر از روش چربیگیر با هوای فشرده یا همان Dissolved Air floatation) DAF) در تصفیه فاضلاب استفاده می شود.
اگر ذرات روغن و چربی در تصفیه فاضلاب قابل هضم در فرایند بیولوژیکی باشند و غلظت روغن و چربی در پساب کم باشد از روش های بیولوژیکی استفاده می گردد. چون هرچه قطر دانه ها کم باشد قابلیت تجزیه پذیری آن ها بیشتر می شود. البته در فرایندهای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب برای دستیابی به راندمان مناسب بایستی غلظت میکروارگانیزمها 10 برابر غلظت روغن و چربی موجود در فاضلاب باشد.

چربی گیری ساده CPI و API در تصفیه فاضلاب

در روش چربی گیری ساده یا ثقلی، فاضلاب را به مدت نسبتاً طولانی در حوضچه ای نگهداری می کنند، در این صورت ذراتی که وزن مخصوص آن ها کمتر از  وزن مخصوص سیال می باشد به سطح حوضچه منتقل و سپس توسط کف روب جمع آوری می شوند. از این روش معمولاً برای شناور سازی روغن های دانه درشت و معلق استفاده می شود.که شامل روش  (API - American Petroleum Institute) و CPI Corrugated Plate Interceptor میباشد.
در طراحی و تصفیه فاضلاب به روش CPI از صفحات مدیا به صورت مورب و با فواصل چند سانتی استفاده می شود. کاربرد این صفحات جداسازی ذرات روغن معلق از بستر فاضلاب می باشد. ذرات روغن به دلیل داشتن دانسیته کم نسبت به مایع بر روی سطح فاضلاب یا پساب شناور خواهند شد و در برخی موارد تلفیق سیستم انعقاد شیمیایی با روش چربی گیری ساده نیز موثر می باشد. مزایای استفاده از سیستم CPI اشغال فضا و هزینه نگهداری کم می باشد. همچنین از آنجایی که هیچ قطعه متحرکی وجود ندارد، بهره وری آن بالا خواهد بود.

چربی گیر با هوای محلول DAF

اساس کار سیستم چربی گیری پیشرفته  DAF در تصفیه فاضلاب جداسازی چربی و روغن (Oil & grease) از طریق ورود حباب های هوای تحت فشار در داخل فاز مایع است. حباب های هوا به ذرات چربی جامد موجود در پساب می چسبند و نیروی شناوری بین مجموعه ذره چربی و حبابهای گاز به قدری زیاد است که سبب صعود ذره چربی به سطح فاضلاب می‌ شود،  بدین ترتیب می توان ذراتی را که چگالی آنها از مایع بیشتر است را به صعود به سطح DAF واداشت و فاضلاب و یا پساب را تصفیه نمود. روش چربی گیری با هوای محلول DAF عمدتا به دو صورت امکان پذیر می باشد.
1- هنگامی که TSS فاضلاب بسیار بالا است و از روش چربی گیری با هوای فشرده (DAF) و انعقاد شیمیایی در تصفیه فاضلاب به صورت توامان استفاده می شود.
2- هنگامی که TSS فاضلاب کم است و صرفاً از روش چربی گیری با هوای فشرده (DAF) استفاده می شود.

چربی گیر پیشرفته به روش شناورسازی DAF

اجزا تشکیل دهنده چربی گیر هوای فشرده  DAF

فاضلاب ورودی در نخستین مرحله پکیج DAF وارد یک مخزن اختلاط سریع می شود که اصطلاحا بدان کوگولاسیون  Coagulation می گویند. با افزودن مواد شیمیایی از قبیل (مواد منعقد کننده مانند کلروفریک یا آلوم) ذرات حاوی بار  منعقد می شود و  پس از آن فاضلاب وارد مخزن اختلاط آهسته خواهد شد که با تزریق  مواد کمک منعقد کننده پلیمری فلوکولاسیون (Flocculation)  لخته سازی در فرایند تصفیه فاضلاب به روش DAF اتفاق می افتد. در طی این دو مرحله ذرات معلق و عوامل مربوط به TSS به صورت فلوک های سنگین که قابل ته نشین شدن هستند در واحد DAF شکل می گیرند.
فاضلاب در مرحله بعد وارد مخزن چربی گیر با هوای فشرده (DAF) می شود. طراحی در این مخزن به گونه ای است که بخش یا تمامی از فاضلاب در گردش (Recycle) خواهد بود. جریان در گردش به وسیله پمپ تحت فشار وارد یک محفظه اشباع سازی می گردد. در این محفظه به وسیله هوای فشرده که از یک کمپرسور تامین می گردد، فاضلاب با هوای اشباع مخلوط شده و سپس وارد مخزن قیفی شکل DAF می گردد.
همانطور که ذکر شد در واحد DAF هوای اشباع در شرایط اتمسفر قرار گرفته و سبب صعود ذرات روغن و چربی به سطح فاضلاب می گردد. بر روی سطح فاضلاب یک اسکیمر (یا کفگیر سطحی) قرار دارد که چربی ها و روغن موجود بر روی سطح را از آن جدا می سازد و سبب تصفیه فاضلاب یا پساب در واحد DAF می گردد.

کاربردهای روش چربی گیر در تصفیه فاضلاب

روش چربی گیری در تصفیه فاضلاب بسیاری از صنایع کاربرد دارد. شایان ذکر است، در تصفیه فاضلاب یا پساب که بر پایه روش بیولوژیکی (هوازی و بی هوازی) فعالیت می کند، چربی گیر به عنوان یک پیش تصفیه شناخته می شود. چربی و روغن (Oil & grease) در مقادیر بالا به طور معمول با روش های بیولوژیکی قابلیت حذف شدن را ندارند و بنابراین فرآیند بیولوژیکی را دچار اختلال می نماید. لزوما تا حد امکان بایستی قبل از ورود فاضلاب به این واحدها از چربی گیر به عنوان پیش تصفیه فاضلاب و پساب استفاده نمود.
برخی از مهمترین کاربردهای روش چربی گیر در تصفیه فاضلاب شامل صنایع زیر می باشند.
1- چربی گیر ساده در تصفیه فاضلاب و پساب کارخانجات لبنی با محصولاتی مانند شیر، کره، ماست و دوغ و خامه به منظور جدا کردن چربی و روغن غیر محلول یا معلق.
2- چربی گیر به وسیله هوای فشرده (DAF) در تصفیه فاضلاب و پساب کارخانجات لبنی به منظور جداسازی چربی و روغن محلول.
3- جداسازی روغن و گریس در صنایع ماشین سازی به وسیله روش DAF یا CPI
4- جداسازی روغن و چربی در فاضلاب رستوران ها.
5- چربی گیر به وسیله هوای فشرده (DAF) و با تزریق مواد شیمیایی در تصفیه فاضلاب صنایع نشاسته و گلوکز به علت چربی و ذرات معلق بسیار بالای آن.
6- چربی گیر به وسیله هوای فشرده (DAF) و با تزریق مواد شیمیایی در تصفیه پساب صنایع پتروشیمی.