شرکت فنی مهندسی طرح و کار -  شماره تماس: 28429513 - 28429831 (021)
طرح و کار

آب شیرین کن صنعتی

آب شیرین کن صنعتی شامل روش های مختلفی همچون اسمز معکوس، اولترافیلتراسیون یا سختی گیر رزینی می باشد که به وسیله آن می توان آب مورد نیاز صنعت را تامین نمود.  استفاده از انواع آب ها مانند آب دریا، آب رودخانه، آب شور و یا فاضلاب تصفیه شده در آب شیرین کن صنعتی رایج می باشد.
آب شیرین کن صنعتی به روش اسمز معکوس دارای بیشترین کاربرد در صنایع می باشد و به کمک آن می توان کیفیت آب تولیدی را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش داد. آب شیرین کن صنعتی از بخش هایی همچون فیلتراسیون شنی و کربنی، میکروفیلتراسیون و اسمز معکوس تشکیل شده است.

 آب شیرین کن صنعتی بر پایه روش اسمز معکوس

انواع آب شیرین کن صنعتی

آب شیرین کن های صنعتی بر اساس فرایند تولید طبقه بندی می شوند و شامل روش های ذیل می باشند.
اولترافیلتراسیون UF، نانوفیلتراسیون NF، اسمز معکوس RO، سختی گیر رزینی و سیستم تقطیر MED
 هر یک از این روش ها بر اساس نوع آب ورودی و همچنین کاربرد نهایی آب تصفیه شده در صنایع به کار می روند.
 انواع آب های در دسترس که می توان از آب شیرین کن صنعتی به منظور تصفیه آن ها استفاده نمود شامل این موارد می باشند:
آب دریا، آب چاه کشاورزی، آب شور، آب آشامیدنی، رودخانه، سدها و فاضلاب تصفیه شده.
امروزه انواع آب شیرین کن دریایی در کشورهایی عربی مانند عربستان به کار رفته است. کشورهای حوزه خلیج فارس نیز به دلیل عدم دسترسی به منابع آب شیرین با استفاده از این روش قادر به تولید حجم زیادی آب کشاورزی مورد نیاز خود هستند. همچنین در تمام کشورهای دنیا از انواع آب شیرین کن صنعتی به منظور تولید آب دیگ بخار، آب نرم مورد نیاز در فرایندهای تولیدی و همچنین آب آشامیدنی استفاده می شود.
 یکی از مهمترین انواع آب شیرین کن صنعتی، سیستم اسمز معکوس می باشد. آب شیرین کن صنعتی به روش اسمز معکوس، آب با کیفیت بسیار عالی و شوری پایین را فراهم می نماید به علاوه هزینه های راهبری و نگهداری پایینی دارد. در این روش، واحد پیش تصفیه مسئولیت حذف ذرات معلق، کدورت، عوامل آلی و میکروبی را برعهده دارد و واحد اسمز معکوس که شامل ممبران های غشایی می باشد املاح محلول و شوری آب TDS را کاهش می دهد.

قیمت آب شیرین کن صنعتی

هزینه تمام شده آب شیرین کن صنعتی بیش از همه به میزان دبی آب مورد نیاز، شوری آب ورودی و روش تصفیه آن بستگی دارد. به صورت کلی یک واحد شیرین سازی آب به روش اسمز معکوس شامل پمپ خوراک، فیلتر شنی و کربنی، میکروفیلتر، پمپ فشار قوی، ممبران و پکیج تزریق مواد شیمیایی می باشد. هر چه که تعداد واحدهای تصفیه و همچنین ظرفیت آن ها بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می یابد.
از سوی دیگر اگر آلودگی ها و یا شوری آب خام بالا باشد به طبع قیمت آب شیرین کن نیز افزایش می یابد. زیرا حذف عوامل آلاینده در پیش تصفیه آب اهمیت بیشتری می یابد، همچنین شوری آب سبب می گردد که فشار پمپ و در نتیجه توان پمپ افزایش یابد. به صورت کلی روش اسمز معکوس که مهمترین نوع آب شیرین کن صنعتی می باشد به وسیله غشا نیمه تراوا می تواند مولکول های آب را به علت اندازه کوچکتر عبور دهد و تا 99 درصد املاح، باکتری و ذرات را حذف نماید. بنابراین هرچه شوری آب بیشتر باشد نیاز به فشار بالاتری برای انجام این مراحل وجود دارد.

کیفیت آب تولیدی در آب شیرین کن صنعتی

با گسترش روز افزون تولیدات صنعتی و رقابت شدید جهانی بر سر تصاحب سهم بزرگتر از بازار مصرف، کیفیت تولیدات  صنعتی نیز افزایش یافته است. آب به عنوان یک ماده اولیه مهم در بیشتر کارخانجات صنایع غذایی، لبنی و بهداشتی به کار می¬رود. هرچه کیفیت آب مصرفی در این صنایع بالاتر باشد، بدون شک محصول با کیفیت بالاتری را تولید خواهند نمود. استفاده از آب شیرین کن صنعتی کمک بسیار مهمی به افزایش کیفیت آب تولیدی در صنایع خواهد نمود. آب شیرین کن صنعتی می تواند عوامل بیماری زا از قبیل میکروب، ویروس و ارگانیزم ها را از بین ببرد و از همه مهمتر می تواند شوری آب را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش دهد.
یکی دیگر از کاربردهای آب در صنایع، استفاده از آن به عنوان مبادله کننده حرارت می باشد. آب ارزش حرارتی بالایی دارد و در سیکل های دیگ های بخار، برج های خنک کن، چیلرها، مبدل های حرارتی و بسیاری دیگر از تجهیزات صنعتی به کار برده می شود. کیفیت آب مصرفی در صنایع حرارتی و برودتی می تواند به افزایش عمر مفید تجهیزات مرتبط کمک شایانی نماید. استفاده از آب شیرین کن صنعتی سبب کاهش رسوب گذاری و همچنین خوردگی در تاسیسات حرارتی و برودتی می گردد.

استفاده از اولترافیلتراسیون در دستگاه آب شیرین کن صنعتی

آب شیرین کن صنعتی و روش های رایج

مهمترین شکل دستگاه آب شیرین کن صنعتی با استفاده از روش اسمز معکوس ساخته می شود. در اسمز معکوس، غشا نیمه تراوا با قطر حفرات کمتر از نانو متر، جدایی مولکول های آب از مولکول یون ها و ارگانیزم ها را فراهم می نماید. یک دستگاه آب شیرین کن صنعتی که با نام تصفیه آب صنعتی نیز شناخته می شود از اجزای مختلفی تشکیل شده است که شامل این موارد می باشد.
سیستم پمپ خوراک جهت تامین فشار مورد نیاز واحدهای پیش تصفیه اسمز معکوس
سیستم فیلتراسیون شنی که با ذرات شن و سیلیس و آنتراسیت عوامل کدورت و گل و لای و ذرات معلق را جداسازی می نمایند
سیستم فیلتر کربن فعال که به عنوان یک جاذب مواد آلی و کلر آزاد آب عمل می نماید.
سیستم میکروفیلتراسیون جهت کاهش کدورت آب که در آخرین مرحله پیش تصفیه قرار دارد.
واحد اسمز معکوس که با کمک پمپ فشار قوی می تواند مولکلولهای آب را به صورت گزینشی از صفحات خود عبور دهد ودر نتیجه آب با کیفیت مناسب تولید کند.
بخش شستشوی در محل یا همان CIP نیز از تجهیزات جانبی هر دستگاه آب شیرین کن صنعتی می باشد.

آینده آب شیرین کن صنعتی در ایران

کاهش دسترسی به منابع آب شیرین، صنایع تولیدی را به فکر تامین منابع آب پایدار جهت تولیدات خود انداخته است. استفاده از آب شیرین کن صنعتی در آینده نزدیک در کشور به شدت افزایش خواهد یافت تا صنایع تشنه ایران را سیراب نماید. استفاده از روش های نوین و مقرون به صرفه در ساخت دستگاههای تصفیه آب صنعتی به گسترش آن در کشور کمک روز افزونی خواهد نمود.